6 rád ako správne zazimovať motorku!

Slnečné dni, kedy si môžete užiť jazdu na motorke a zrelaxovať, sú už dávno preč. Správne zazimovanie je dôležitá súčasť jesenného rituálu každej prevodovky. Dodržanie týchto pár jednoduchých krokov zaručí, že vaša motorka bude výborne pripravená na budúci rok, a bude vyzerať a fungovať tak, ako si ju pamätáte.

Krok 1:

Uskladnite motorku na suchom mieste

Keď odkladáte svoju motorku na zimu, je dôležité nájsť priestor, ktorý je suchý a chránený pred prírodnými živlami. Vyhnite sa skladovaniu pri oknách, aby ste zabránili vyblednutiu farby v dôsledku stáleho kontaktu so svetlom. Motorka by tiež mala byť zakrytá, aby sa predišlo vlhkosti a hrdzaveniu. Nepoužívajte plasty, ktoré udržujú vlhko a prepúšťajú ho na motorku.

Krok 2:

Zapchajte výfuk 

Ten úžasný zvuk z výfuku je cieľom všetkých majiteľov motoriek. Posledné čo chcete je, aby sa v jeho rúrkach počas zimy usadili hlodavce. Zapchajte výfuk kúskom oceľovej vlny, keď motorku na zimu odkladáte, to udrží zvieratá von.

Krok 3:

Udržujte benzín čerstvý

Dnešné s etanolom zmiešané palivá sa môžu pokaziť už aj po 30 dňoch. Kým mnoho ľudí nádrž na zimu vypúšťa, tento krok nie je potrebný, ak použijete stabilizátor paliva, ako napr. STA-BIL, ktorý udrží palivo čerstvé až po dobu 24 mesiacov. Najlepšie je vziať motorku na čerpaciu stanicu, pridať do nádrže stabilizátor paliva STA-BIL, doplniť čerstvý benzín a odviesť sa domov. To stačí na to, aby zmes poriadne obehla cez systém a ochránila motorku cez toto obdobie.

Krok 4:

Vymeňte olej

Mali by ste vymeniť olej tesne pred tým, ako motorku odložíte. Používajte vysoko kvalitný olej s viskozitou odporučený výrobcom. Počas jazdenia sa v oleji nahromaďuje špina a kyseliny. Nechcete, aby to vo vašom motore sedelo počas dlhého zimného spánku.

Krok 5:

Vyčistite ju

Väčšina z nás je hrdá na to, ako sa naša motorka celý rok leskne. To je zvlášť dôležité pri uskladňovaní motorky. Poriadne vyčistenie a vrstva vosku na celý poter a chróm je výborný nápad. Minimalizuje to akúkoľvek oxidáciu a ochráni ju pred koróziou, ku ktorej môže dôjsť počas zimy.

Krok 6:

Udržujte batériu nabitú

Keď začnete so zazimovávaním svojej motorky, zvyknite si udržovať ju nabitú tým, že ju pripojíte k dobíjačke, ktorá sa automaticky vypne, aby sa predišlo prebitiu. To batérii zabráni samovybíjaniu a riadne sa postará o bunky.

Správne zazimovaná motorka bude vyzerať a fungovať ako nová roky. Trochu práce vopred na zachovanie všetkých aspektov motorky dlhodobo zníži celkové náklady a rovnako tiež predíde bolestiam hlavy spojených s potenciálnymi drahými opravami.

x