5 rád ako zvládnuť extrémne teploty na motorke

Prečo nechať letné horúčavy pokaziť vám radosť z jazdy? Tu je päť tipov, ktoré vám pomôžu ostať na dvoch kolesách svieži.

 

1. Vetrajte
Väčšina heliem a výstroje je vybavená vetracími otvormi, na ktoré je však jednoduché zabudnúť. Pre maximálne prúdenie vzduchu sa uistite, že ich máte všetky otvorené. Bonusové body, ak máte parťáka, ktorý vám môže skontrolovať ťažko dosiahnuteľné zipsy, napríklad vzadu na vašej bunde.

Ďalší spôsob ako dosiahnuť prúdenie vzduchu je (opatrne) sa postaviť na stupačky alebo vystrčiť nohy von počas jazdy; takto sa na chvíľu vyhnete  stojacemu vzduchu, ktorý vytvára vaša motorka, čo môže byť citeľné hlavne pri plne výkonných strojoch alebo motoroch, ktoré sa prehrievajú.

helma_1

2. Osviežujte sa

Za extrémnych podmienok v horúčavách, keď je vaša vnútorná teplota dlhšiu dobu zvýšená, existuje niekoľko lepších nápadov ako zastaviť a poliať sa vodou. Dobrý pocit pravdepodobne nepotrvá tak dlho, ako by ste chceli, ale účinok chladenia odparovaním aspoň zmierni vaše nepohodlie.

Jorge Lorenzo (na obrázku vyššie) to dotiahol ešte ďalej, keď si po výhre na Circuito de Jerez víťazne zaplával, no vám postačí aj namočiť tričko do studenej vody alebo prehodiť si mokrý uterák cez hlavu počas prestávky.

plavec

 

3. Noste vzdušnú výbavu

Nikdy by ste nemali obetovať bezpečnosť pre pohodlie; napokon, trocha potu a pachu určite prekoná všetky odreniny a krv. Ak v lete trávite čas jazdením, spoľahlivý komplet ventilovanej a obrnenej výstroje vás udrží v omnoho väčšom pohodlí ako starý kožený set. Varovanie: čo sa týka odolnosti voči oderu, nemožno porovnávať kožu s textíliami; pri sieťovinách je oveľa väčšia pravdepodobnosť roztrhnutia pri havárii, takže si zapamätajte, že každý výber výstroje v horúcom počasí musí byť kompromisom. Vyberajte múdro a dosiahnete rovnováhu, ktorá vyhovuje vaši potrebám. 

rukavica

 

4. Hydratujte ako bláznivý

Jazdenie v horúcom počasí má na vaše telo klamlivý efekt, keďže pot sa môže odparovať rýchlo a zbaviť vás elektrolytov rýchlejšie, než si uvedomíte. Dehydratácia sa stáva obzvlášť nebezpečnou, keď prichádza na ceste; posledná vec, ktorú chcete zažiť, je záchvat závratu, keď si užívate jazdu v rýchlosti 110 km/h. 

Majte veci pod kontrolou tým, že budete piť viac vody než si myslíte, že potrebujete, a využívať oddychové prestávky na natiahnutie sa a toaletu; na ceste sa to vyplatí. Udržujte svoju hlavu jasnú, aby ste zrýchlili svoje reflexy a robili lepšie rozhodnutia. Ak je vašou  prioritou počet najazdených kilometrov, urobte to, čo športoví jazdci a noste na chrbte hydratačný vak.

 

5. Pripravte svoju motorku na horúčavy

Dosiahnuť maximálne prúdenie vzduchu znamená mať optimálne možnosti. Niektoré motorky sú lepšie vybavené čo sa týka odrážania tepla, ale to neznamená, že nemôžete urobiť nič, čo by vám pomohlo ostať na motorke svieži.

 Najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť vaše pohodlie v horúcom počasí, je otvoriť aerodynamické kryty, ak ich máte, to rozprúdi vzduch okolo vás. Rovnako ak je predné sklo odpojiteľné, skúste ho na leto zhodiť.

 Ak má vaša motorka sklon prehrievať sa, možno budete chcieť preskúmať možnosti, ako by sa dalo presmerovať teplo z motora. Pravdepodobne nezájdete do extrémov a nenainštalujete klímu, ale po poriadnom prieskume budete prekvapení, koľko riešení existuje.

 

x

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie