Kam na Moto výlet na východe Slovenska? #1

Výlet na motorke je spojený s dobrodružstvom, romantikou, adrenalínom, ale i nebezpečenstvom. Avšak určite všetci milovníci 2-kolesových tátošov mi dajú za pravdu, že lepšia dovolenka ako na motorke, nie je. Na Slovensku máme plno zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Prinášame vám možno nie až tak známe miesta, ale určite miesta, ktoré stoja za to, aby ste ich navštívili.

 

  1. Babská diera, okres Rožňava

Babská diera je 46 m hlboká jaskynná priepasť, ktorá sa nachádza na Silickej planine v Slovenskom krase. Objavil ju v roku 1959 objaviteľ jaskyne Domica Ján Majko. Pred asi 3000 rokmi bola kultovým miestom ľudu kyjatickej kultúry. Podľa starých pohanských predstáv boli jaskyne vstupnými bránami do podsvetia. V Babskej diere sa uskutočňovali magické rituály spojené s krvavými obeťami. Najcennejším predmetom, ktorý sa tu našiel je šamanská maska vyrobená z tvárovej časti ľudskej lebky. Jaskynná priepasť Babská diera leží pri žlto značenom turistickom chodníku vedúcom z parkoviska pri Silici k Silickej ľadnici.

  1. Pamätník „presláveným vojakom Červenej armády“ v Košiciach

Pamätník je venovaný príslušníkom 4. ukrajinského frontu a padlým v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v 2. svetovej vojne. Stojí na Námestí osloboditeľov v Košiciach už od roku 1945 podľa návrhu E.F. Gurjaceva a Ing. Hudáka. Vstup pamätníka tvoria dva veľké stĺpy so znakmi bývalého ZSSR a pamätnými tabuľami, podstavce so znakmi bývalého ZSSR, na ktorých sú umiestnené lampáše a dve svietidlá na večný oheň. Mená a hodnosti padlých vojakov sú uvedené na symbolických náhrobných kameňoch.

  1. Hrabkovské zlepence, okres Prešov

Prírodná pamiatka Hrabkovské zlepence sa nachádza uprostred polí v južnej časti katastra obce Hrabkov. Tvoria ju pôsobivé skalné útvary nevšedného tvaru pozostávajúce zo zlepencov a jemnozrnných pieskovcov. V horninách sa zachovalo množstvo skamenených pozostatkov pravekých morských rastlín a živočíchov, ktoré svedčia o tom, že táto oblasť predstavovala v prehistorických dobách dno oceánu. Hrabkovské zlepence je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Prešov.

 

  1. Rozhľadňa na Kloptani nedaleko Gelnice

Vrch Kloptaň (1153 m n. m.) nachádzajúci sa vo Volovských vrchoch neďaleko Gelnice sa pýši 8 m vysokou drevenou turistickou rozhľadňou. Z jej vyhliadky možno pozorovať Vysoké Tatry či Nízke Tatry s majestátnou Kráľovou hoľou. Pod vyhliadkou sa nachádza zrub poskytujúci turistom útočisko pred prípadnou nepriazňou počasia. Na juhovýchodnom svahu vrchu sa rozprestiera prírodná rezervácia Kloptaň so zachovalými lesnými spoločenstvami a vzácnou rastlinou kosatcom sibírskym.

  1. Kaštieľ v Humennom

Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom.

 

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek výlet, či už z tipov, ktoré sme vám popísali, alebo iné, určite bude výet nezabudnuteľným zážitkom a dobrodružstvom, pretože na motorke sa vozí vaša duša.

motorkar

 

x

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie