Rumunsko na motorke: Všetko čo potrebujete vedieť

Rumunsko je mimoriadne obdarená zem s kultúrou a krajinou dostatočne bohatou na nabité niekoľkotýždňové motorkárske dobrodružstvo. Od prejazdu cez Karpaty po dychvyrážajúcej Transfagarasan ceste (mnohými označovanej za najlepšiu v Európe), až po túlanie sa pomedzi očarujúce výhľady na panenské lesy a krištáľovo čisté horské rieky, či nedotknuté kúzlo stáročí starých tradičných dediniek, Rumunsko má všetko: dobrodružstvo, adrenalín, kultúrne zážitky a bohatú kuchyňu či svetovo ocenené vína.

Príprava na jazdu cez Rumunsko je veľmi dôležitá. V tomto článku nájdete užitočné informácie pred tým, ako sa vydáte na svoje dobrodružstvo.

Mena a platenie

Rumunsko je členom Európskej únie, avšak národná mena je rumunský leu (RON). Platiť môžete hotovosťou (len RON) alebo kartou. Väčšina obchodníkov má platobné terminály, takže platba kartou je bežná, taktiež všetky značkové čerpacie stanice akceptujú platbu kartu. Veľmi rozšírené ATM bankomaty umožňujú výber hotovosti v RON aj z medzinárodných kariet. Vo väčšine väčších miest nájdete zmenárne, ktoré ponúkajú o niečo nižší kurz ako oficiálny. Majte na pamäti, že v menších obciach sa dá platiť len hotovosťou, keďže vidiecka časť krajiny ešte nie je veľmi rozvinutá po ekonomickej stránke. 

Približné výmenný kurz: 1 EUR = 4.65 RON

Hrubý odhad nákladov:

1l paliva = 5.5 RON / 1.18 EUR

2 chodové jedlá pre 1 osobu v štandardnej reštaurácii = 50 RON / 11 EUR

5l piva v štandardnej reštaurácii = 12 RON / 2.5 EUR

bežné prepitné je 10% a nie je zahrnuté v cene  

 

Vedeli ste, že Guinnessov svetový rekord za najmenší účet na svete patrí účtu vystavenému v Rumunsku v roku 1917?

rumunsko-transfagaras

 

Internet

Krajina je na top priečkach čo sa týka internetovej rýchlosti, niektoré testy ju zaraďujú na druhé miesto na svete. Wi-Fi zadarmo (zaheslovaná) je ľahko prístupná vo väčšine barov, reštaurácií a hotelov. 

Komunikácia: jazyk a telefonovanie

Rumuni sú veľmi priateľskí a otvorení, a vždy ochotní pomôcť. Angličtina je veľmi rozšírená medzi ľuďmi pod štyridsať rokov, obzvlášť vo veľkých mestách. S francúzštinou sa stretnete menej často, no vo veľkých mestách máte šancu nájsť pomoc aj po francúzsky či nemecky, obzvlášť v Transylvánii (stredozápadná časť Rumunska), kde je veľká pravdepodobnosť stretnúť nemecky hovoriacich ľudí. 

 

Rumunské slová: Salut (Ahoj) / Multumesc alebo skrátené Merci (Ďakujem) / La revedere (Dovidenia)

Na dopravných značkách používajú latinské znaky a sú len v rumunskom jazyku.

Vodafone a Orange sú najväčší mobilní operátori s veľmi dobrou kvalitou služieb. 

 

Môžete si kúpiť predplatené karty, ktoré začínajú od päť eur a ponúkajú niekoľko GB dát a národné hovory.

 

Šoférovanie: rýchlosť, poplatky, stav ciest, zákonné požiadavky 

 

Prehľad

V mestách a obciach je najvyššia povolená rýchlosť 50 km/hod.

Mimo miest a obcí 90 km/hod.

Na diaľnici neprekročte 130 km/hod.

Odporúčame, aby ste stále rešpektovali dopravné značky a rýchlostné limity.

 

Cesty v Rumunsku sú bez poplatkov, vrátane diaľníc, až na pár výnimiek ako mosty ponad Dunaj.

Stav ciest je rôzny, vo všeobecnosti sú všetky cesty asfaltové, avšak dávajte si pozor na okruhliaky/piesok v úzkych zákrutách v horách a malé diery. V menších obciach nie je nezvyčajné naraziť na domáce zvieratá (ovce, kozy, kravy), takže prechádzajte opatrne, obzvlášť neskôr popoludní, keď sa zvieratá vracajú domov. Cesty majú väčšinou len jeden pruh na každý smer, takže opatrne pri obiehaní.

Jazdí sa na pravej strane. Svieti sa aj počas dňa. Svoje ochranné vybavenie majte počas jazdy stále na sebe. Okrem ohrozenia svojej bezpečnosti by vám inak tiež samozrejme hrozila pokuta od polície.

Tiesňové číslo 112 (polícia a sanitka)

 

Jedlo a nápoje

Rumunsko má bohatú kuchyňu a vďaka svojej bohatej histórii nasiaklo vplyv z mnohých smerov. Veľký výber jedál uspokojí vaše chute: hlavne mäsové (bravčové, kuracie, hovädzí steak, grilované alebo varené) s veľkou ponukou polievok (zeleninové alebo mäsové), rozmanité šaláty (dostupný veľký výber zeleniny), prílohy (rôzne druhy nakladanej zeleniny) a vynikajúce sladkosti (koláče, zákusky, pečivo). Na pitie skvelé vína s mnohými medzinárodnými oceneniami (Pinot Noir, Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon) alebo domáce destiláty (slivka, marhuľa, višňa…). 

Tradičné jedlo sa začína hustou polievkou s kuracinou a zeleninou (v rumunčine nazývaná “ciorba”) a pokračuje duseným bravčovým alebo kuracím mäsom so zaváraninami alebo čerstvým kapustovým či paradajkovým šalátom. Ako dezert sa podáva jablkový koláč alebo domáce zákusky (čerešňové, slivkové alebo jablkové), či dokonca palacinky. Ako aperitív sa väčšinou podáva pohár domáceho červeného vína alebo domáci destilát.

Niekoľko príkladov tradičných jedál: fazuľová polievka s údeným bravčovým mäsom, “sarmale” (kapustové rolky plnené nasekaným bravčovým mäsom) podávané s “mamaligou” (polenta), “zacusca” (baklažánová pasta), “papanasi” (halušky zo sladkého kravského syra so smotanou a čerešňovým džemom). 

 

Ľudia, zvyky, náboženstvo

Mladá generácia je veľmi otvorená a osvojila si západné myslenie. Môžete si užiť príjemné rozhovory na množstvo tém (politika, móda, digitálny svet, šport). Stredná generácia, výrazne ovplyvnená komunistickým režimom, vás zahrnie zvedavosťou, avšak očakávajte rozdielny prístup vo väčších mestách verzus v menších dedinkách. Motorkári sa takmer vždy stretávajú s nadšením a často sa vás budú pýtať na vaše cesty a mašinu. 

Rumuni majú veľmi blízke rodinné vzťahy a nenechajú si ujsť žiadnu príležitosť na oslavu: oslavujú meniny, narodeniny a iné dôležité udalosti, obzvlášť ak sa jedná o šport ako futbal. Keď sa stretnú s blízkymi priateľmi, je bežné sa na privítanie pobozkať na obe líca alebo sa objať. Sú vlastnícki a vášniví, preto sa neodporúča žartovať o niečej manželke či priateľke.

Viac ako 90% Rumunov sú ortodoxní kresťania a vzťah k cirkvi u ľudí nad 40-50 rokov je veľmi silný, narozdiel od mladšej generácie. Ak v nedeľu ráno vojdete do ktoréhokoľvek kostola, uvidíte, že je plný.

Aj keď tento sprievodca nie je ani zďaleka kompletný, ponúka vám základnú predstavu a informácie, od ktorých sa môžete odraziť pri spoznávaní tejto fantastickej krajiny. 

 

Pánske tričká pre motorkárov

Dizajn bez názvu (2)

x

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie