V ktorých krajinách (ne)potrebujete diaľničnú známku na motorku?

V ktorých krajinách potrebujete diaľničnú známku na motorku?

Každý komu v žilách koluje vysokooktánová a v garáži sa mu vzpína kráska na dvoch kolesách rýchlo pochopí, že Slovensko je síce krásne, no malé. Na jednom konci trochu pridáte plyn a hneď aj treba brzdiť pretože ste na druhom konci a otáča vás hranica.

Preto všetci, čo to s jazdením na mašinách myslia naozaj vážne, cestujú aj mimo našu rodnú hrudu. Možností je nekonečno a aj keď všetky cesty by mali viesť do Ríma, našťastie tomu tak nie je, a dá sa pohodlne dostať kamkoľvek zabodnete prst do mapy.

Väčšina z nás síce obľubuje jazdenie po kľukatých okreskách, mestečkami, ktoré nikto nepozná, a dedinkami, ktoré ani nie sú na mape, no niekedy je tranzit dôležitejší, ako kochanie. Vtedy nikto nepohrdne ani kvalitnou a dlhou diaľnicou. Je to pohodlnejšie a aj rýchlejšie ak sa potrebujete čo najskôr prepraviť z bodu A do bodu B. 

Na Slovensku máme celkom šťastie pretože motorky diaľničnú známku mať nemusia. U našich susedov to však nebýva pravidlom a preto sme sa pozreli na to, či v okolitých krajinách potrebujete na prejazd po diaľnici aj známku alebo môžete ísť zadarmo. Veríme, že vám naše rady pomôžu.

 KÚPIŤ TERAZ

Česká republika

Začať nemôžeme inde, ako u našich bratov. Skôr či neskôr tam zaveje každého motorkára, tak je dobre vedieť čo sa patrí. Našťastie je v Čechách situácia rovnaká ako na Slovensku. Môžete si do sýtosti užívať českých a moravských diaľnic bez toho, aby ste za jazdu po nich platili. Díky hoši.

2880px-MotorwaysCZmap.svg

 

Rakúsko

V Rakúsku je situácia odlišná. Za rakúske diaľnice si zaplatíte aj na motorke. Navyše, treba si dať pozor, niektoré komunikácie a aj tunely sú spoplatnené separátne. V takýchto prípadoch sa platí buď na mieste alebo si môžete lístok kúpiť cez internet. Jednorazovo aj ročne. Radšej si všetko skontrolujte vopred na stránkach https://www.asfinag.at/toll/vignette/. 

Diaľničné známky si môžete kúpiť buď klasické, ktoré si nalepíte, alebo elektronické. Aj tu však drieme malý háčik. Ak si známku kupujete elektronicky dajte si pozor, začína platiť až 18 dní po jej zakúpení. Ak si ťukáte na hlavu a nechápete, je to preto, že podľa zákona má kupujúci právo do 14 dní odstúpiť od zmluvy. A keďže od zmluvy môžete odstúpiť aj poslaním listu, k 14 dňom sa pripočítavajú ešte ďalšie štyri. A ceny? Za 10 dňovú známku zaplatíte 5,40 €, za 2 mesačnú 13,70 € a za ročnú 36,20 €. Nič strašné. 

Dialničná známka pre motorku v Rakúsku

 

Maďarsko

Ani u južných susedov si po diaľniciach zadarmo nezajazdíme. Aj tu treba siahnuť do peňaženky. Opäť je k dispozícii elektronická diaľničná známka, aj klasická, ktorú zoženiete na každej pumpe. Pre motocykel potrebujete známku s označením D1M.

Ceny tiež nie sú vysoké, no pre motorky sú vlastne iba dve možnosti. Buď si zakúpite týždennú známku za 4,41 €, príjemná správa je, že v skutočnosti platí až 10 dní, alebo mesačnú, ktorá vás vyjde na 7,50 €. Viac informácií nájdete na https://ematrica.nemzetiutdij.hu. 

hungary-autostrada-M5

 

Poľsko

V Poľsku sa za diaľnice platí mýto, no ak ste sa na výlet vybrali na svojej mašine, nemusíte platiť nič. Motocykle totiž majú cestu Poľskom grátis. Dziękuję bardzo!

A2_(Poland)_3_km_east_of_Poznań_Komorniki_interchange

 KÚPIŤ TERAZ_1

Ukrajina

Na Ukrajine sú len dve cesty, ktoré sa s prižmúrením oboch očí dajú nazvať diaľnicami, no pokiaľ po nich idete na motorke, tak za ich používanie platiť nemusíte. Radšej si však dávajte pozor na rýchlosť, na Ukrajine sú policajti na motorkárov veľmi prísni.

           

 

Balkán

Pozrime si ešte v skratke aj ďalšie obľúbené moto destinácie. Najlepšia situácia je v Rumunsku, tam od vás peniaze za diaľničnú známku na motocykel pýtať nebudú. Cestovanie motorkou je bezplatné. Iné je to však, ak sa vyberiete do obľúbeného Chorvátska. Ak zvolíte cestu cez Slovinsko, zaplatíte aj tam. Ich legendárna 7 dňová známka stojí 7,5 €, polročná 30 € a ročná 55 €. Po prejazde chorvátskych hraníc vás zasa čaká mýto. To je povinné aj pre motorky a mení sa dokonca aj v závislosti od kalendárneho mesiaca. Vypočítať si ho môžete napríklad tu www.hac.hr. Snáď vás to však od moto potuliek neodradí. Užívajte si cestu a pamätajte, hlavne kolesami nadol.

KÚPIŤ TERAZ_1

x